bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • 2. dünya savaşı sırasında amerikan donanması tarafından yapıldığı iddia edilen iki kademeli deneydir.
   gemilerin düşman devletlerinin radarlarına yakalanmamasını sağlayarak savaşlarda üstünlük kurmak amaçlanmıştır.

   deneyin özünde bir savaş gemisine elektromanyetik alan yaratılarak görünmezlik zırhı giydirmek ve başka bir yere ışınlamak bulunmaktadır. temeli ise einstein'ın "birleşik alan teorisi"ne dayanır.

   ilk adımı devrin başkanı roosevelt'ın 1933 yılında tesla'dan projeye katılım talep etmesiyle başlar. tesla ilk başta kabul edip, yaptığı testlerde insansız bir gemiyi kaybedip geri getirmeyi başardığı halde, sonradan insan güvenliğine tehdit unsuru içerecek olması nedeniye projeden ayrılmıştır.

   1943 yılında teslasız devam eden proje kapsamında yapılan iki deneyde eldridge gemisinin gözden kaybolması ve bir yere gidip geri getirilmesi sağlanmış ancak gemide bulunan mürettebat ciddi deformasyona uğramıştır. yüksek akıma kapılıp eriyenler, akıl sağlığını kaybedenler ve gizemli şekilde yok olan insanlardan bahsedilmektedir.

   abd hükümeti bu deneylerin varlığını hiç zaman kabul etmemiş, konu resmi makamlarca defalarca yalanlanmıştır. deney hakkındaki bilgiler, tanıklardan birinin dr. morris k. jessup'a gönderdiği mektup sayesinde ortaya çıkmış, ancak mektubun muhatabı kendini yeterince ifade edemeden aracı içinde ölü bulunmuştur.
   kaynak