bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • imgeleme, beş duyumuzla algılanmayan bir şeyin zihinsel olarak görüntüsünü oluşturma yeteneğidir. zihnimiz, o an'da olan veya var olmayan veya geçmişte olmuş zihinsel sahneleri, nesneleri veya olaylar ağını oluşturma yeteneğine sahiptir.

   ingilizce'de 'imagination' kelime karşılığı hayal gücü olarak geçiyor ancak mükemmel türkçemiz bize yeni kapılar açıyor. imgeleme, hayal gücü'nden doğuyor ama tam olarak, sadece hayal gücü karşılığına gelmiyor.

   hayal gücü bir yetenek mi yoksa bir beceri midir sorusu sorulabilir? görsel hafızası yüksek insanlar imgelemeye en yakın insanlar olabilirler. imgeleme, temelde bir süper beceridir. bir çocuğun yarının dünyasında gelişmesi ve yaşaması için ihtiyaç duyacağı kapasiteyi inşa etmek adına çok önemli bir temeldir.

   her insanda var olan bir beceri olduğunu (kabul, birilerinde daha fazla) düşünüyorum. bir çelik, bıçak olmadan önce nasıl ki bir çok işlemden geçer, bir insan da imgeleme anlamında birçok şeyle dolmalıdır. örneğin roman okumak, imgeleme yeteneğimizin en sıcak gelişmesini yaşatır ve kahramanlarla olaylar zihnimizde bir kimliğe bürünerek canlanır. bir insan limonu görmeden veya tatmadan limonun kokusunu ve tadını düşündüğünde imgeleme ile meşguldür aslında. hikaye anlatımı ve kurgu, iç gözlem, tahmin, algı ve hafıza daima imgelemeye hizmet eder.

   peki, imgelemenin zeka ile bağlantısı var mıdır? (zekanın bağlantısı olmayan bir konu yok galiba) zeka, olanları kavrama ve algılama yeteneğidir." imgeleme ise olanı olmayanı, nesnelleştireceğimiz her şeyi zihinde yaratma yeteneğidir. zaten yaratıcılık da, hem zekanın hem de imgelemenin birleşimi sonucunda gelişir.

   zihindeki bu üretim tam olarak bir simülasyon değildir. her cümleye giren o kelime (bkz: simülasyon) burada doğru karşılık bulmaz. simülasyon, bir durumun veya sürecin takliti'dir. rol yapma eylemidir, zihni aldatmadır. veya tam karşılığı olan 'bir şeyin bilgisayar modelinin üretilmesi'dir. aman tanrım şimdi cümle içinde kullanacağım:) "sayın seyirciler buyurun bakın, bu yöntem bilgisayar simülasyonu ile test edildi."

   canım imgeleme, seni çok seviyoruz. zihnimizi meşgul ederek bize gösterdiğin şeyler için önce okuduklarımıza, sonra gördüğümüz farklı çeşitlilikteki olayları ve şeyleri bloke ettiği için çölde yaşadığımız ülke gündemine, canlandırmada bizi sınıfta bırakmadığı için tüm öğretmenlerimize teşekkür eder, tüm çocukların 23 nisan bayramını kutlarız. yaşa imgeleme yaşa! viva zapata!!