bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • adı eski yunan'daki uyku tanrısı hypnosis'ten gelmektedir. kişinin dış etmenlere karşı kendini kapatıp odaklanmasıyla gerçekleştirilen bir trans durumudur. uyku hali değil, bilinç altını kontrol eden terapi yöntemlerinden biridir. gönüllülük, konsantrasyon ve hayal gücüne dayanır.

   kişi hipnoz halindeyken bilincini kaybetmez, söylenenleri duyar, yargılayabilir, istemediği sırlarını açıklamaz. rahatsız edici söylemlerde hipnoz halinden çıkabilir. hipnoz yöntemiyle geçmiş hayatlara ve geleceğe gitmek mümkün değildir. sadece anılara ve duygulara erişim sağlanır.

   kişiyi hipnoz etmenin yolları arasında, bir cisme sabit bakışla odaklanmasını sağlamak, ani emir ve komutlarla zihnini meşgul etmek , sakin bir ses tonuyla konuşmak ya da görseller kullanmak sayılabilir.

   kişilerin hipnoza yatkınlığı yaş ilerledikçe azalır. ayrıca kuşkucu, kimseye güvenmeyen, her şeyi kontrol etmeye çalışan ya da kendisini herkesten çok üstün ve değerli gören kişilik yapılarına sahip olanların hipnoza girmesi zordur.

   hipnoz yapma yetkisi, hekimler, diş hekimleri ve klinik psikologlara tanınmıştır. televizyon haberleri, eğlence programlarında hipnoz uygulaması veya bunlara ait görüntü yayını yapılması etik olarak yasaklanmıştır.
   kaynak

   (bkz: @bay panda) ukdesidir.