bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  5 entry daha
  • sanırım resim son yüzyılda en çok içinde ki resmedilenleri değiştirerek, farklı kişileri kullanıp ilham alınan ve resmedilerek yorumlanan resim olmuştur. ben şahsen en az 6-7 versiyonunu görmüşümdür.

   dünya da en çok bilinen ve leonardo da vinci'nin ressamı olduğu "son akşam yemeği" ya da "son yemek" olarak çevrilen italyancası il cenacolo or l'ultima cena adındaki bu başyapıtını 1495'te yapmaya başlamış ve 1498'de bitirmiştir. ve mona lisa'dan sonra en ünlü eseri olmuştur. resim milano yakınlarındaki santa maria dele grazie'nin duvarına resmedilmiş ve şu an çok tahrif olsa da hala durmaktaymış.

   tablo hristiyanların inanışına göre , isa mesih'in romalı askerlerce tutuklanmasından bir gün önce (pesah günü öncesi) havarileriyle yediği son akşam yemeğini yemesi konu ediliyor.

   ayrıca ünlü olduğu başka bir konu da resim içinde bir şifre olduğu bu şifre de ise da vinci'nin kıyamet gününün tarihini yazdığı rivayet edilmiş. bir vatikan araştırmacısı olan sabrina sforza galitzia şifreyi çözdüğüni ve bahsi geçen kıyametin 21 mart 4006'da başlayıp 1 kasım 4006'da biten "evrensel bir sel" olacağını belirtmiş.

   şifre var mıdır? kıyamet 4006 da gelir mi bilemem ama o yıllarda bile bu resimden bahsedileceği kesin.

   (bkz: @bay panda) uktesidir.

  5 entry daha