bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • kelime anlamı talebeler, öğrenciler olan; medrese talebelerine verilen isimdir. bununla birlikte bir örgüte de adını vermiştir.

   temeli, 1978'te sovyetler'in afganistan'ı işgal etmesi ile atılan islamcı hareket (!) ve askeri organizasyondur. 1978 yılında sovyetler afganistan'ı işgal edince, bu işgale karşı direniş gösteren gruplar abd tarafından ekonomik, lojistik ve ideolojik açılardan desteklenmiştir. ileride bu gruplardan birinin adı taliban olacaktır ve bu grubun üyeleri, o dönem medreselerde eğitim gören gençlerdir. sovyetler yenilip ülkeyi terk edince de önce islami örgütlerin, sonrasında da taliban adını alacak örgütün kurulmasının yolu açılmıştır.

   örgüt taliban adını 1994 yılında almıştır; amaçları islam şeriatını* yaymaktır. 200 binden daha fazla milis gücü olduğu düşünülmektedir. taliban kurulduğu dönemde, ülkenin en kalabalık halkı olan peştun kabilelerini temsil ediyordu ve bu kabile nüfusun yaklaşık olarak yüzde 40'ını oluşturuyordu. dönem dönem ülke yönetimini ele geçiren örgüt, son olarak ağustos 2021'de başkent kabil'i ele geçirerek yönetimde hakimiyet sağlamıştır. bu sebepledir ki ülkedeki milyonlarca afgan (büyük çoğunluğu erkek) ülkeden göç etmiştir.


   göçün nedenleri, taliban'ın yönetimi ele geçirdiği dönemde gerçekleştirdiği eylemlerdir. bunlar; katliamlar, idamlar, kırbaç cezaları, kadınlara yönelik yasaklar*, fotoğraf, resim, heykel, tv, müzik, alkol vd. yasaklanması vs.'dir.

   eroinin hammaddesi olan, dünyadaki afyon üretiminin yüzde 90'ı afganistan'da* yani taliban'ın kontrolünde yapılmaktadır. üretime ek olarak diğer ülkelere yapılan sevkiyatlar da yine bu örgütün kontrolündedir. örgütün, finans kaynaklarından biri olan uyuşturucunun yanında; fidye, haraç vs. gibi gelir kaynakları da vardır. ilginç olan ve islami hareketin hakim olduğu bir yerde gerçekleşmekte olması uçuk olan bir gerçek vardır ki o da dünyada en çok uyuşturucu kullanan halkların arasında afganistan halklarının da yer almasıdır.

  1 entry daha