bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • çadır olarak adlandırılan, coğrafi şartlara göre koruma sağlayan kumaş türevlerinden üretilen ve taşınabilen, doğada vakit geçirmek amaçlı barınaklarla yapılan konaklama şekli..

   kamp yapma becerisi ilk olarak 2,5 milyon yıl önce gerçekleşen ve eski taş çağı zamanına kadar yayılmış olduğuna dair buluntulardan yola çıkılarak edinilmiş bir bilgi. o çağlar'da insanlar mağaralarda yaşam kursalar da bazı küçük grupların mamut kemiklerinden ve postlarından barınma yerleri yaparak yaşadıklarına dair bulgular var. ilk gözlemlenen avcı toplayıcı olan ilk insanların, mevsim etkilerinden dolayı devamlı göç ettikleri ve avcılık açısından verimli bölgelere giderek çadırlarda konakladıkları keşfedilmiş.

   günümüze yakın zamanlarda ise modern kampın geçmişi, dağcılık, yürüyüş gibi sporların ilk olarak ortaya çıktığı 18. yy dayanmakta. daha çok avrupalı zenginlerin hayatlarına macera katmak amacıyla ortaya çıkardığı dağcılık sporuna bağlı olarak kamp da, eş zamanlı olarak gelişim göstermiş.

   bakıldığında insanoğlu, evrimleşme süreci tamamlanıp tarih sahnesine çıktığı ilk andan bu güne kadar kamp ve çadırla iç içe olmuş.

   kendini tanıma, en basit hayatta kalma becerilerini keşfetme ve doğayı yakından tanıma yönünden kamp yapmak insana çok şey katan, içine çeşitli aktiviteler de koyarak eğlenceli hale getirildiğinde her insanın kendi imkanları dahilinde mutlaka tecrübe etmesi gerektiğine inandığım bir etkinliktir.

   (bkz: @bay panda) uktesidir.

  4 entry daha