bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  1 entry daha
  • başlıca sebeplerinden biri avrupaya ticaretin resmen şırıngayla akıyor olmasıydı. değerli tüm o kaynaklar gelmiyor, gelse bile çok pahalı oluyordu. doğudaki ülkelerle ticaret yapmaya kalksan vergiye boğuyor seni (örnek osmanlı). e nüfus fazlası da var, bu fazlalık bir yere akmalı. haliyle bu durumlar neticesinde avrupalıların bir yerden sonra canına tak etmiş olacak ki ölümüne okyanusa açılıp keşifler yapmaya başlıyorlar. keşiflerin en başında giden gemilerin çoğu geri de gelmiyor bu arada, bizim bildiğimiz kaşifler bir şekilde geri gelebilenler ya da yazıp çizdikleri geri ulaştırılabilenlerdir.

   ilk olarak portekizliler ve ispanyollar ön ayak oluyorlar. ingilizler, fransızlar vs çok daha sonradan katılıyorlar bu yarışa. hatta 1494 senesinde portekiz ve ispanya arasında "tordesillas anlaşması" imzalanıyor ve bu anlaşmaya göre "cabo verde adaları" başlangıç noktası alınarak dünya haritasını diklemesine ikiye ayırıp "hacı doğu benim batı senin" diyip aralarında paylaşıyorlar (portekiz doğu ispanya batı).

   gel gelelim yerli katliamlarına. bu yerlilerle karşılaşılınca hemen top tüfek kuşanıp dalmıyorlar tabi. bu durum kilisede tartışılıyor ve verilen karar "bu insanlar kitapta yok, haliyle bunlar insan olamazlar" deniyor. ondan sonra bu katliamlar başlıyor. fakat yapılan katliamlardan çok çok daha büyük zararı hastalıklar zamanla veriyor zaten.

   velhasıl kelam avrupayı şuanki zenginliğine ulaştıran yegane olay bu coğrafi keşiflerle başlayan sömürülerdir. şunu da ilave edeyim, sömürmeyen imparatorluk yoktur, hiçbir imparatorluk masum değildir.

  2 entry daha