bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • gürcistan'ın güneybatı yönünde karadenize kıyısı olan liman şehridir. gürcistan'a bağlı acara özerk cumhuriyeti tarafından yönetilir. nüfusu 2016 verilerine göre 155.000 civarıdır.

   kırsal kesimde iklim, bitki örtüsü ve yöre halkı tipolojisi türkiye ile oldukça benzerlik gösterir. hopa'dan sınır kapısını geçtikten sonra, şehirler arası yol boyunca ilerledikçe, insanda hala türkiye şehirlerindeymiş hissi uyandırır. ayırt edilebilen tek fark bahçelerde domuzların gezinmesidir.

   türkiye ile sarp sınır kapısından irtibatı bulunur. yeni çipli kimlik kartları ile pasaportsuz geçiş yapılabilmektedir. türk vatandaşları ucuz eşya ve benzin alımı sebebiyle sıklıkla batum'a giriş-çıkış yapmaktadırlar. sınır geçişinde yolcuların beraberindeki 10 bin $ aşan miktar parayı veya aynı değerdeki eşyayı görevlilere beyan etmeleri zorunludur.

   vatandaşların gürcistan'a girişte alkol oranı %22 ve üzerinde olan 1 litre alkollü içki; alkol oranı %22'den daha düşük olan 2 litre alkollü içki veya 4 litre şarap ile 16 litre bira, 200 adet (1 karton) sigara veya 50 adet puro geçirmelerine izin verilmektedir.

   (bkz: @jedahtorak) ukdesidir.

  3 entry daha