bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  2 entry daha
  • dostoyevski
   sigmund freud
   tolstoy

   bunlar zaten çok popüler, bilindik ve herkesin özellikle dostoyevski ve tolstoy'un en az bir ya da bir kaç kitabını okuduğu yazarlar. dünyaya mâl olmuş bu üç yazarı zaten biliyorsunuz, ancak bunları bir de benden duymanızı istedim.

   öncelikle, dostoyevski ve sigmund freud'u önermemin sebebi, psikoloji bilimine olan yüksek katkıları. iki yazar da nitelikli fikirleri ile psikoloji bilimini beslemiş ve tespitleriyle insana ışık tutmuşlardır. insanı en iyi anlamak için okunabilecek en önemli yazar ikisidir.

   dostoyevski okumak için nedenler:

   1) psikolojiye olan derin katkıları.
   2) insan zihnini, duygularını ve düşüncelerini sigmund freud ile birlikte en iyi anlatan yazar.
   3) gerçekleri duymak, anlamak isteyenlerin, gerçek olmayan yalanla mutlu olmaktansa acı bir gerçeği bilmek isteyenlerin yazarı.
   4) varoluşçuluk ile ilgili okunabilecek en iyi yazar da dostoyevski'dir. varoluş sancısı yaşayan insanlara iyi gelir.
   5) okulunu okumamasına, döneminde psikoloji diye bir bilim olmamasına rağmen, karakter analizleriyle, insanı en iyi anlatan yazar olmasıyla bilimsel değil ancak soyut olarak psikolog ve toplum bilimci olmasından.
   6) insanın röntgenini çeker.

   sigmund freud:

   1) freud, kimi zaman dostoyevski'den daha derin tespitler yapmıştır. örneğin bir insanın sigara içme sebebini bebeklikten gelen meme emme isteğine bağlaması, bir erkeğin annesine çocukken ilgi duyduğunu ama otoriter babanın öğrenirse buna kızıp çükümüzü keseceğini söylemesi, bir kızın bir erkekle beraber olmasını (cinsel ilişki yaşamasını) kızın babaya ihaneti olarak görmesi, hiçbir erkeğin birlikte olma ihtimalinin olmadığı bir kızla arkadaşlık yapmak istemeyeceğini söylemesi, her şeyi cinselliğe bağlaması gibi şeylerle çok derin, sosyolojik ve psikolojik etkileri olacak tespitler yapmıştır. ben bu tespitlerin çoğuna katılıyorum.

   2) sigmund freud psikolojinin en önemli insanlarından, benim için de öyle. psikolojiye dostoyevski ile birlikte en büyük katkıları yapmasına ve söylediklerinin çoğu bugün bilim tarafından yalanlanamamasına rağmen bazı çevreler freud'u bilimdışı olarak görür. gerçekten de fikir ve tespitleri bilimsel metotlara dayanmaz. daha çok zeka ve düşünce ürünü tespitler yapar. elbette gözlemleri, hastalarla olan iletişimi ve araştırmaları da etkilidir ancak bunlar küçük bir yüzdeyi kapsıyor.

   3) kitapları zeka kırıntısı taşır ve edebidir. makale yazar gibi aktardığı fikir ve tespitleri aynı zamanda edebidir. aslında sigmund freud hem psikolojinin, hem edebiyatın, hem de bilimin bir parçasıydı. edebi makaleler pek ciddiye alınmaz bilimde. bir makale edebi olamaz. ancak fikirlerinin doğruluğu içinde insanlara kendini hem dinletmiş, hem de hayran bırakmıştır.

   4) bazı çevreler bilimdışı olduğunu söylese de psikolojiyle yakından uzaktan ilgili bir insan en çok sigmund freud adını duyar. bir çok konuda geniş çalışmalar yapmıştır ve nitelikli şeyler söylemiştir.

   tolstoy

   1) tolstoy, hayatı boyunca hayatın anlamını aramış, 60 küsür yaşında bisiklete binmeyi öğrenmiş değerli bir yazar. kitaplarının yanında hayatı da paralellik gösteriyor. başka hiçbir yazarla kıyaslanamayacak bir insan gözümde. bunun sebebi kitaplarının harikalığı.

   2) kitapları maneviyattan bahseder. tolstoy'a göre para, mal ve mülk önemsiz geçici şeylerdir. tolstoy okuyan bir insanın halen daha maddi şeyleri maneviyattan yukarıda görmesini anlamak zor. kendisi de hayatı boyunca maddiyattan uzak yaşamaya, manevi yaşamaya çalışmış. kitapları da bunu anlatıyor.

   3) gördüğüm en iyi hikaye ve kurgu yazarı tolstoy. kitaplarında mantık hatası yok denecek kadar az. kitapları onlarca karakter barındırmasına rağmen birbirleriyle başarılı bir şekilde çatışıyor. daha sağlam bir hikaye yazarı yok. mesela dostoyevski'nin kitapları teknik, kurgu ve hikaye bazında zayıf ve mantık hataları barındırır. dostoyevski'yi özel yapan insanı çok iyi anlatması ve okuyana acıyı ve karmaşık iç dünyasını çok iyi bir şekilde aktarabilmesi. tolstoy teknik, kurgu ve hikaye bazında başka bir yazarla kıyaslanamayacak kadar iyidir.

   4) edebi ve felsefi olması.

   iki kitabı yazacağım. benim için edebiyatın en iyi iki kitabı.

   1) yeraltından notlar

   bu kitap, roman olmanın ötesinde bir deneme ve makale. bu kitaptan daha derin bir edebiyat kitabı varsa, o da yazacağım diğer kitap karamazov kardeşlerdir. acı, bilinç, fikir, tespit dolu kitap. psikoloji diye bir şey yokken böylesine gerçekçi tespitler barındırmak, insanın çok iyi anlatılması, hayatın içinden çözümlemeler barındırması, en neşeli insanı bile kasvete sürükleyebilecek kadar varoluş dolu olması o kitabı edebiyatın zirvesine yerleştirir. kitaptaki tespitler bugün psikoloji tarafından yalanlanamamaktadır.

   2) karamazov kardeşler

   kitabı okuyup anlayabilmek için insanın belli bir yaşa gelmesi gerekiyor. 20 yaşında okunursa hiçbir şey anlaşılmayacak bir kitap. anlamaktan ziyade, kitaptan alınacak şeyler sınırlı olur.

  3 entry daha