bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  7 entry daha
  • bakalım nelerden vazgeçmek gerekiyor vegan yaşam tarzı için.
   et, tavuk, balık: en kolayı. net olarak belli.
   yumurta: bu biraz karışık. sabah tavaya kırıp yemezsiniz ama pek çok hamur işi yumurtasız yapılmıyor. içi boş sade poğaçanın üstüne bile yumurta sürüyorlar.
   mandıra ürünleri: süt, yoğurt, peynir, tereyağı, krema, süt tozu, peynir altı suyu tozu. bunları doğrudan tüketmekten kaçınmak kolay ama hazır gıdaların üretiminde hiç aklınıza gelmeyecek şeylerin içinde bulunabiliyor.
   bal: arı emeğinin ürünü. gerçi bunların büyük kısmı sahte ama yine de güven olmaz.
   deniz ürünleri: karides, kalamar, sübye, tarak, midye vesaire.
   sığır jelatini: başta tabii ki jelibon var. bazı gıdalarda da kıvam verici olarak kullanılıyor. bitkisel jeller de var galiba ama onların da kırmızılarını yemeyin. hatta kırmızı renkte boyalı gıdaları hiç yemeyin. bunlara renk vermekte kullanılan karmin kırmızısı koşinil böcekleri ezilerek elde ediliyor çünkü. hanımlara not: makyaj malzemelerinde de renk verici olarak kullanılıyor bu böcek. vegan etiketi olmayan makyaj malzemelerinden de uzak durmak lazım. bunlar yiyip içtiğimizden aklımıza gelenler.
   bir de kullanım eşyası var. deri ayakkabı, çanta, aksesuarların tamamı, her türlü yün ve ipek karışmış tekstil ürünü, bağa, kemik ve fildişi gibi süsleme unsurları bulunan objeler de var tabii.
   daha da vardır bir yığın şey.
   vegan olmak hiç kolay değil, çok ciddi hayat disiplini gerektiren bir şey.