bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  35 entry daha
  • eğitim ve eğitmek kelimelerini sevmiyorum. bu yüzden eğitim yerine öğrenim ve öğretim kelimesini kullanacağım.

   türkiye'deki öğretim sistemi çok kötü. niteliksiz, hiçbir değer katmayan, bir şey öğretmeyen bir sistem. alabildiğine ezber eksenli. bu sistemin hiçbir şekilde bir faydası yok. ne maneviyat, ne ahlak, ne ilim, ne kreatif düşünce öğretilmiyor okullarda. varsa yoksa bir bilim insanının ne zaman doğup ne zaman öldüğü, mustafa kemal'in hayatı. meraka, kreatifliğe, anatiliı düşünceye ve tutkuya katkısı sıfır. hiçbir faydalı bir şey öğretmediği gibi, zeki, farklı ve kreatif çocukları toplumdan uzaklaştırıyor. yalnızca meslek edinimi üzerine kurulu.

   türkiye'nin öğrenim ve öğretim sisteminin en büyük sorunu, çocuklara her dalda bilgi öğretmeye çalışmak. türkçe, matematik, fen, kimya, fizik, müzik vs. her şey öğretiliyor ve bu bilgiler sistematik olarak genç beyni köreltiyor. bunun çözümü şu olmalı:

   görevli insanlar her çocuğun evine çocuk heniz 4-5 yaşındayken gitmeli. çocuğun neye ilgisi ya da yeteneğinin olduğu belirlenmeli. sadece bir alanla ilgili öğretim veren okullar olmalı. örneğin müzik okulunda, fizik ve kimya dersi verilmemeli. matematik dersi sadece gündelik hayatta yetecek kadar öğretilmeli. piyano çalacak bir çocuğun integral ile bir ilgisi olmayacak. evine giden bir çocuk rol yapma yeteneğine sahipse oyunculuk okuluna, yazma yeteneğine sahipse yazı, edebiyat ve türkçe okuluna, tarihe ilgiliyse, tarih okuluna gitmeli. bunlar okul öncesi belirlenmeli. tarihe ilgili bir insanın müzik dersiyle ilgisi yok. müziğe de ilgiliyse, onun da okuluna gidebilir.

   çok yönlü, zeki, nitelikli ve yetenekli insanlar ise koruma altına alınmalı. bu çocukların ekonomik özgürlükleri sağlanmalı.

   diğer bir önemli şey ise, okullarda maneviyat, ahlak ve değerler ile ilgili öğrenim verilmiyor. çocuklar bir yandan ilim ve bilgi öğrenirken, maneviyat, ahlak ve değerleri de öğrenmeli. bunlar ilim ve bilgi kadar, hatta bunlardan daha önemli. mesele ilk önce insanın ahlaklı, edepli ve yunus emre'nin dediği gibi kendini bilmektir. kendini bilmek ise ahlakla olur. böyle bir insan topluma değer katar. yaptığı işler değerli olur. öncelik, yetenek ve nitelikli insan yetiştirmek değil, ahlaklı insan yetiştirmek olmalıdır. toplumumuzun en büyük problemi yozlaşmışlıktır. başkalarının hakkını gasp eden, ahlaklı insanları sevmeyen, ahlaklı ve nitelikli insanları değil de ahlaksız ve niteliksiz insanları tercih eden bir toplumun olması ve bu toplumun maddiyata çok önem vermesidir. maneviyatın yanında bir hiçtir maddiyat. toplumun ahlaklı ve nitelikli insanı tercih etmediğini, sevmediğini gören ahlaklı ve nitelikli insanları sevilmek için yozlaşırlar. bunlar çok ciddi ve toplumu büyük boyutlarda yozlaştıran şeyler. bunların önüne okullarda bunlarla ilgili çok nitelikli öğrenimler verilerek, çocuklara küçük yaşlarda bunlar öğretilerek geçilir.

   bir şeyi en iyi tutkulu ve yetenekli insanlar yapabilir. ülkenin en önemli pozisyonlarında tutkulu ve yetenekli insanlar olursa, hiçbir iş kötü sonuçlara sebep olmaz. değer katmak çok önemlidir. ve öğrenimler her şekilde iyi ve yetenekli hiçbir insanın kaybolmaması ve değer katmak üzerine varolmalıdır. sistem, çocukların içindeki ışığı görmelidir. doğru olanın yanında taraf tutup, çocuklara dürüstlük bilincini aktarmalıdır.

   böyle bir toplumda her şey ahlaki, adaletli ve liyakatli olur. toplum maddi olarak fakir bile olsa bile yozlaşmışlık geriler. insanlar maddi şeylere değer vermezler ve kimse mutsuz olmaz.

  1 entry daha