bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • çok yönlü insan, çok yönlülük literatürde herhangi bir tanımı yapılmamış, üzerine pek bir çalışma olmayan ve çok ama çok nadir rastlanan bir kavramdır.

   çok yönlülük sınıflara ayrılır, kreatif olarak, sanatçı olarak, bilim insanı olarak çok yönlü olabilirsiniz. bir diğeri herhangi bir eser üretmeseniz, sanatçı olmasanız, bilim insanı olmasanız dahi ilgilendiğiniz şeylerin birbirinden ayrı, bağımsız ve bağlantısız çok fazla şey olmasıdır.

   1) ilgi alanı

   kişi farklı sanat dalları, bilim dallarıyla ilgilenebilir. hem sinema filmi izliyor, hem tablo seviyor, hem heykel, hem şiirle ilgileniyor, aynı zamanda video oyunları oynuyor, hem matematik, hem de tarih öğreniyor, hem varoluşçuluğu araştırıyor hem de okyanusların gizemini araştırıyorsa, çok fazla dalla ilgileniyor ve bu dallar birbirinden çok bağımsız şeylerse, farklı konularda düşünceleri ve tespitleri varsa, farklı konularda üretme isteğine sahipse kişi çok yönlü bir insandır. sadece ilgilenmek yetmez. kişinin o konuda kreatif olması gerekmektedir. örneğin hem video oyunu, hem sinema filminiz hem biyolojik bir terimi, hem de psikolojideki bir kavramı yorumlayabiliyorsa çok yönlüdür. üretmeden tüketmek yeterli değildir.

   2) sanatçı olarak çok yönlülük

   çok fazla sanat dallarında eserler üretiyor, aynı zamanda makale yazıyorsa, hem psikoloji hem de biyoloji ile ilgileniyorsa kişi çok yönlüdür. birbirinden bağımsız çok fazla konuda eserler veren insan çok yönlüdür. leonardo da vinci, çok yönlü insana örnektir.

   çok yönlü insanı sadece ülke çapında ya da dünya çapında bilinir bir insan olarak düşünmemek gerekir. insanlar tarafından sanatçı addedilmese, potansiyelini gerçekleştiremese bile çok yönlü insanlar vardır. bu insanlar sanatçı karaktere sahiptirler. 1. maddedeki gibi ilgilendiği çok fazla alan vardır.

   çok yönlü insan çok çok az rastlanır. türkiye sanatçı çıkarmak konusunda bile sorunluyken çok yönlü insan çıkarması da beklenemez fakat çok yönlü insan dünyada bile azdır.

   eğitim sisteminin derhal değiştirilmesi, herhangi bir hükümet gözetilmeden adaletin ve liyakatin devlet tarafından uygulanması gerekiyor ki çok yönlü insanlar kaybolmasınlar. çünkü türkiye, devlet, hükümet ve türk insanı olarak hepimiz sadece çok yönlü insanlara değil, her türlü sanatçı, liyakat sahibi, yetenekli insanlara karşı sorumlu ve borçluyuz. onları kanatlarımız altına almalı, herhangi bir maddi kaygı içerisine sokmadan güvence altına almalıyız. ne yazık ki bütün türkiye ve türk insanı yozlaşmanın ülkesi ve insanılar. çözülmesi gereken problemler çözülmeden çok yönlü insanların değer görebilmesi on yıllar, belki de yüzyıllar sürecek.

  1 entry daha