bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • cidden ne yapıyor bu tdk? dilimize tonla yabancı kelime girip yerleşirken, tonla yabancı kelime türkçeleşmek için sırada beklerken tdk'de çalışan 100 civarı memurumuz ne için maaş alıyor? boş gözükmemek için bir şeyler kurcalamakla meşguller herhalde. mesela geçen unvan kelimesini ünvan yapmışlar. yormasaydınız kendinizi ya...

   türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek.
   yukarıda gördüğünüz yazı tdk'nin resmi misyonudur. buna gülerim. öz güzellik diyoruz dildeki arapça farsça fransızca kelimelere alternatif sunmuyoruz. hadi onlar girmiş bir şekilde ağzımıza yerleşmiş neyse de şu an dilimize yerleşmekte olan ingilizce fransızca kelimelere de müdahale edilmiyor. çiğ böreğin çi börek olarak değiştirilmesi yabancı kelimelerden çok daha önemli tabi. ya da "yeşilzeytin"in bitişik yazılması çok hayatiydi de onu "yeşil zeytin" olarak değiştirdiler.

   suçu sadece tdk'ye atmak tabii ki olmaz.
   mesela neden çocuklarımıza arapça isimler koyuyoruz?
   mesela neden türkçe olan güz dururken farsça kökenli sonbaharı kullanıyoruz?
   şöyle de bir durum var ki ağız yapımız "güz" demek için uygun değil veya alışık değil. sonbahar daha kolay telaffuz edilebiliyor. burada da ilkokullara yoğun bir iş düşüyor; çocukların ağzını öz türkçemize alıştırmak. diyecektim ama en düşük kpss puanıyla alım yapan öğretmenlik sınıf öğretmenliği (ilkokul) olduğu sürece pek bi b*k olmaz.

  3 entry daha