bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  1 entry daha
  • alman genelkurmay başkanı alfred von schlieffen neredeyse tüm askerlik kariyerini bu plana harcamıştır.
   1871'de almanların zaferiyle (ve fransızların en verimli topraklarına el konmasıyla) biten fransız harbi sonrası fransızlar ruslarla ittifak yapınca alman genelkurmayı çok olası bir çift cepheli savaş senaryosu ile karşı karşıya kalmış, kendisi de avusturya ve italya ile ittifak kurarak durumu dengelemeye çalışsa da fransızlarla rusların aynı anda saldırısı ihtimalinden onyıllar boyunca korkup ülke kaynaklarını bu saldırıya cevap vermeye harcamaya tahsis etmiştir.
   planın kaba hatları, harbin başlangıcında doğudaki rus ordularının seferberlik hazırlıklarının birkaç hafta süreceği ve o zaman aralığında beş orduyla birden belçika toprakları üzerinden yıldırım hızlı dairesel bir dönüşle fransız topraklarına sarkıp, fransız ordularını kuşatarak teslim olmaya zorlayıp, hemen ardından aynı orduları rusların üzerine sürerek zafere ulaşmak şeklindedir. ancak schlieffen bu manevrada kullanacağı orduların gücünü ne kağıt üzerinde ne fiiliyatta asla istediği noktaya getirememiş, özellikle dairesel dönüşü yapacak birliklerin en sağdaki, yani paris'i batıdan saracak olan orduyu güçlendirmeye gayret etmiştir. hatta ispat edilemese de schlieffen'ın son sözlerinin, "sağ tarafı tahkim edin" olduğu iddia edilir.
   plan, beklendiği gibi (bkz: birinci dünya savaşı)'nda devreye sokulmuş, ancak hem fransızların sol tarafına ingilizlerin de eklenmesi, hem rusların çabucak seferber olması, hem de almanların belçika'da sert kayaya çarpıp vakit kaybetmesi yüzünden almanların çamura saplanıp siper savaşına dönmesiyle sonuçlanmıştır.