bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • tüm dünyada özellikle de avrupada ve ülkemizde yükselişini gözlemlediğimdir. mültecilerin verdiği rahatsızlık sonucu doğduğunu düşünüyorum özellikle gençler arasında çok yaygın.
   eskiden de milliyetçilik vardı ama ırkçılık şeklinde değil ulusçuluk şeklinde yapılıyordu muhtemelen pkk endişesiyle de kürtler dışlanmasın diye herkes elinden geleni yapıyordu. doğrusu da bu. şimdi doğu tamamen dışlanıyor kürt milliyetçilerine milliyetçilik yapabilmeleri için bolca alan veriliyor. tabi eskiden kürtler ırklarından ötürü dışlanmıyordu demiyorum günümüzde bu dışlanma kutuplaşma halini aldı nefret büyüyor ve hiçbir şeyi tanımıyor. doğuluysan kürtsün.
   ben karslıyım çerkezim diyemezsin karslıysan kürtsün
   mardinliyim türkün arapım çerkezim süryaniyim diyemezsin kürtsün
   veya hatay siirt ığdır ağrı etnik ve kültürel çeşitlilik olan iller olmasına rağmen oralıysan kürtsün.
   şu an dışlanan kürtler ve kürtlerin yanında dışlanan diğer etnik gruplar var. bunlar da gün gelir kürtlerin yaptığını yapamaz mı? veya kendini kürt zannetmez mi?
   hadi her şeyi geçelim doğu illeri bin yıldır türklerin hakimiyetinde diye bağıran çakma bozkurtlar burada neden bir türkün yaşayabileceğine inanmıyor? çok zengin bir coğrafyada yaşamamıza rağmen bizim bozkurtlara göre sadece türk var kürt var bir de sınırın ötesinde araplar var başka ırk tanımazlar.
   mültecileri dışlayacağız diye başlanan bu yolda suriyeli türkmenler bile dışlanıyor ve arap muamelesi görüyor, kürtler hiç olmaması gereken bir ırkmış gibi davranılıyor. bunun sebebi milliyetçi kişinin kafasındaki tek fikrin "türk" olmasıdır. ne türk, kim türk, nasıl türk bunu bile bilmez kendisi türktür beyaz tenli ve doğulu olmayan herkes türktür.
   bu şekilde bilinçsiz bir dışlama olmasa o kürt kendini bir türk olarak görebilir. ya da sadece kürtçe konuşan, arapça konuşan bir türk ya da bir çerkes olduğunu anlayabilir. okullarda başka ırklardan çocuklara verilen ve işe yarayan türklük bilinci bizim bozkurtçukların sayesinde darmadağın oluyor. bunun sebebi okumamaktır, rüzgara kapılıp milliyetçilik yapmaktır.

   batıda da milliyetçiliğin yükseldiğini söylemiştim evet ama bunlar bizim gibi sahte bir ırkçılık şeklinde değil tamamen ulusunun çıkarlarını düşünerek yapıyor. polonyalılar almanları dışlamıyor fransızlar ben siyah saçlı kahve gözlüyüm sen ise sarışın mavi gözlüsün alman olmalısın diyip kimseyi dışlamıyor. kendi sınırları içinde ulus bilinci kazanıp dışarıdan gelen türkleri ve afrikalıları dışlıyorlar. bizim suriyelilere yaptığımız gibi. konuyu yine türkiyeye getireceğim ama mecburum. biz suriyelilerin dükkanlarına saldırırken her türlü hakareti etme hakkını kendimizde bulurken sarışın bir alman bir türke yan gözle baktığı an kıyameti koparıyoruz. o gurbetçi türk almanyada yasak olmasına rağmen bangır bangır şarkı açıp sokakta düğün dernek yapınca takdir ediyoruz. bu da bizim iki yüzlülüğümüz.