bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  2 entry daha
  • ilgili görüşmenin müstafi vekiller tarafını organize eden oğuz atalay, 11 vekil içindeki bakanlık almayan tek kişidir. anılarında, ecevit'in kendisine de bakanlık teklif ettiğini, kendisinin kabul etmediğini anlatmıştır (cüneyt arcayürek anlatıyor- 7, demokrasinin sonbaharı 1977-1978). aynı bölümde bu durumun ecevit tarafından da teyit edildiğine yer verilmiştir.
   ecevit'in bu vekil grubuna ilk teklifi, 11 kişinin yarısını bakan yapacağı, "kimler bakan olmak istiyorsa, aranızda anlaşın, bana haber verin" şeklinde teklif ilettiği belirtilmektedir. ancak hepsi bakanlık isteyince, atalay, ecevit'e gidip, "eğer bunları kabineye almazsanız, sade vekil olarak hükümeti desteklemelerini sağlayamazsınız. hepsine iş vermek zorunda değilsiniz, devlet bakanı olsunlar, işleri olmasın" demiş, ecevit de böyle hareket ederek bir önceki devrik hükümette 28 olan bakan sayısını kendi kabinesinde 35'e çıkararak bunu sağlayabilmiştir (bkz: liyakat).
   demirel başkanlığındaki yaklaşık 3 yıllık milliyetçi cephe koalisyonları döneminde anarşiye 430 vatandaşın kurban gidişi eleştirilerek, "ilk işimiz can güvenliğini sağlamaktır" sloganıyla göreve başlayan bu kabinenin, anarşi ile 22 ay süren mücadelesi döneminde 2295 vatandaşımız daha anarşinin kurbanı olmuştur (ortalama gün başına ölü sayısı, milliyetçi cephe dönemini 8'e katlıyor).
   güneş motel'de bakan olan tuncay mataracı (gümrük ve tekel bakanı) ve hilmi işgüzar'ın (sosyal sigortalar bakanı) yolsuzlukları ayyuka çıktıktan çok sonra, bakanlar hakkında gensoru verildikten sonra başbakan durumdan haberdar olmuş, bunların istifa etmelerini isteyen başbakan yardımcısı faruk sükan ile bu konuda ters düşmüş ve "bırakın mecliste kendilerini savunsunlar" dediğinde ise hiddeti burnuna gelen faruk sükan, "neyi savunacaklar sayın başbakan, herşey apaçık ortada, eğer gensoru görüşmesinden önce istifa etmezlerse yolsuzlukların doğru olduğunu ben açıklayacağım ve istifa edeceğim" cevabını almıştır (cüneyt arcayürek anlatıyor - 8, müdahalenin ayak sesleri 1978-1979).
   atatürk'ün partisi diye hakkında algı pazarlanan chp, budur.