bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • mona lisa'yı en önden görebilmek için yaklaşık 15-20 dakika beklemek zorunda kalmıştım. gidenler bilir, tabloya yaklaşık 5-6 metre mesafeden fazla yaklaşamazsınız. oraya kadar da bir güruh insanın arkasında sıra bekler, yavaş yavaş ilerlersiniz, sıra size gelip de nihayet en önden tabloyu görme fırsatınız olduğunda da fazla kalamazsınız, çünkü arkanızda da bir sürü bekleyen vardır.
   yani bu kadar kalabalığın içinde rahatça bunu yapabilmek ilginç açıkçası.

   st. petersburg, hermitage'ı gezerken 2005 senesinde, guide'ımız, rembrandt'ın danae'sinin önüne geldiğimizde dedi ki, ''haziran 1995 te genç bir adam buraya, müzeye geldi, sanat eserleri hakkında hiç bir şey bilmiyordu, kız arkadaşıyla ayrılmıştı ve kafası bozuktu, buraya geldi ve müzedeki en değerli eserin ne olduğunu sordu, ve buraya gelip yanında getirdiği sülfürik asidi resmin üzerine attı ve ayrıca onu ikiye biçti ve devam etti, resmin restore edilmesi 12 yıl sürdü, o yüzden şimdi bu esere yeniden bakabiliyor ve onu koruyucu camın arkasından da olsa görebiliyorsunuz.''

   yani vandalizm daha önce de vardı, bundan sonra da olacak, yapanların da bir sebebi mutlaka olacak, ama öyle ama böyle !

  1 entry daha