bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • adalet partisi genel başkanı ve başbakan süleyman demirel'in, chp genel başkanı bülent ecevit' i kastederek sarf ettiği cümle.

   5 haziran 1977 milletvekili genel seçimleri sonucunda chp 213 milletvekili çıkararak birinci parti olmuş, ancak dönemin meclis mevcudu olan 450'ye göre güvenoyunu sağlayacak 226 salt çoğunluğu sayısını 13 vekil ile kaçırmıştır. partide, karşısındaki sağ partilerle temas/koalisyon kurmadan, parti disiplini dışında bireysel destekler sağlayarak "tek başına iktidar" denemesi yapma fikri belirmiştir. bülent ecevit, henüz hükümeti kurma görevi almadan bu niyetini açıklar.
   "sorumluluğunun bilincine varan 13 vekil çıkacağını umuyorum".

   189 vekil çıkararak ikinci olan demirel'in adalet partisinde ise parti içi muhalifler olmasına karşın, muhtemel chp azınlık iktidarına karşı, 24 vekilli msp ve 16 vekilli mhp ile bir araya gelinerek çoğunluğa dayanan (toplam 229 vekil desteği) bir hükümet kurulabileceği inancı yatkındır. chp'nin, diğer parti vekillerine çengel atması fikrinden rahatsız olan demirel, ertesi gün ecevit'in sözlerine cevap verir.
   "ecevit 13 adam arıyor. utanç verici yollara başvurmasından endişe ederim. iktidara gelebilmek için her yolu denemeye kararlıdır. taciz ve tedirginlik yaratacaklardır".

   demirel, ecevit'in tek parti denemesini mecliste 3 temmuz 1977'de boşa çıkartıp planladığı sağ koalisyonu kurmayı başaracak, ancak, ecevit, 13 adam arayışının peşini hiç bırakmayacak (bkz: güneş motel görüşmesi) ve bu planında ocak 1978'de başarıya ulaşacaktır.