bugün gündem filtresi

gündeminizi kişiselleştirin:
  yenile (0)
  « / 1 »
  daha fazlası
  • hristiyanlığın kutsal kitabı.
   isa peygambere inmiştir.
   matta,yuhanna,luka ve markos tarafından yazılmıştır.
   bunlar ayrıca yeni ahit'in dört kısmını oluşturur.
   teslisyani üçlemeyle bilinir.
   baba ,oğul ,kutsal ruh.
   hristiyanlık dini için rehber sayılır.

  • diğer arkadaş"hristiyanlarca" görüşü açıklamış bende "islamda" belirtilen hristiyanlığı açıklayayım:
   hz.isa allah'ın bir peygamberidir.allahın haşa ve kella oğlu değildir bu söz konusu olamaz çünkü allah" lem yelid ve lem yuled"dir.yani doğmamış ve doğurulmamıştır.allahın zaman ve mekandan münezzeh olduğu aşikarken hz.isayı allah'ın kulunu oğlu diye insanlara tanıtmak islama ters düşer.incil allah'ın gönderdiği 4 kutsal kitaptan biridir ve beraberindeki peygamber hz.isadır.hz.isa çarmıha gerilmemiştir.onun suretine benzer bi suret allah'ın peygamberini kaçırmak isteyen bir kafirin yüzünde belirmiş ve o adamı çarmıha germişlerdir.hz.isa ise rabbinin korumasında göğe yükselmiştir ta ki kıyamet zamanına kadar vay o kafirlerin haline! sadakallahül azim

  • hristiyanlık dininin kitabıdır , oldukça yaygın bir dindir ; 2,4 milyar insan bu dine mensuptur. dünya nüfusunun neredeyse %31'ini oluşturmaktadır

   hristiyanlık dininin kutsal kitabıdır. isa'nın yaşamı, öğretileri, ölümü ve dirilişini anlatır. incil, dört bölümden oluşur:
   ***matta incili: isa'nın doğumu, vaazları, mucizeleri, öğretileri, ölümü ve dirilişi hakkında anlatılar içerir.
   ***markos incili: isa'nın hizmetinin kısa bir özeti ve mucizelerinin anlatıldığı birinci elden bir tanıklık sunar.
   ***luka incili: isa'nın doğumu, vaazları, mucizeleri, öğretileri, ölümü ve dirilişi hakkında birinci elden anlatılar içerir.
   ***yuhanna incili: isa'nın doğumu, vaazları, mucizeleri, öğretileri, ölümü ve dirilişi hakkında derinlemesine bir anlatım sunar.

   incil, hristiyanlar tarafından tanrı'nın ilahi sözü olarak kabul edilir ve onların inançlarını yönlendiren temel bir kaynaktır. incil'in öğretileri, hristiyanların hayatlarına rehberlik eder ve onlara tanrı'nın sevgisini, merhametini ve bağışlamasını anlatır. ayrıca, incil'in etkisi, tarihte önemli bir rol oynamıştır ve kültürel mirasın parçası olarak görülür.

   en büyük hristiyan toplulukları, latin amerika, kuzey amerika, avrupa ve afrika'da yer almaktadır.